Představ si, že jsi právě přistál na letišti v New Yorku. Cítíš se sebevědomě, protože jsi konečně splnil svůj sen cestovat do Ameriky. Jenže jakmile se dostaneš k imigrační kontrole, uvědomíš si jednu zásadní věc – angličtina není zrovna tvoje silná stránka. Imigrační úředník se na tebe obrátí s otázkou a ty jen nervózně stojíš a mumláš něco o “yes” a “no”, a přitom vůbec netušíš, na co ses byl tázán.

Bohužel to není žádná vzácnost. Znalost angličtiny může zachránit spoustu trapasů a dokonce i zabránit tomu, aby se z výletu stala hotová noční můra. Pojďme se podívat na několik typických trapných situací, které se ti mohou stát, když angličtinu nemáš v malíčku.

  1. Objednávka v restauraci aneb jak se stát “paničkou”

Jedna z nejklasičtějších situací: sedíš v restauraci, užíváš si atmosféru zahraničního města a přichází číšník. Jenže jídlo, které si chceš objednat, zní v menu jako zaklínadlo z Harryho Pottera. Rozhodneš se tedy pro bezpečnou klasiku – něco známého, jako je třeba “chicken”. Jenže tvůj přízvuk nebo nervozita způsobí, že místo „chicken“ (kuře) to zní jako „kitchen“ (kuchyně). A tak se číšník nechápavě ptá, jestli opravdu chceš objednat kuchyni.

Nebo ještě hůř, rozhodneš se využít Google Překladač a na obrazovce se ti objeví něco úplně jiného než to, co jsi chtěl. Trapné úsměvy, nepochopení a číšník, který si myslí, že nemáš úplně všech pět pohromadě. No, to jídlo už prostě nějak doobjednáš – snad to nebude kuchyně.

  1. Neznalost “anglického humoru”

Je známo, že angličané a Američané mají svůj specifický druh humoru, často založený na ironii. Pokud tě někdo pošťouchne ironickým vtipem a ty ho bereš vážně, může z toho být pěkná trapárna. Představ si, že jsi na společenské akci, kde ti hostitel řekne: „Oh, you’re such a genius!“ – což ve skutečnosti může být ironická narážka na to, že jsi právě udělal obrovskou chybu. Ty se ale usměješ a s vážnou tváří odpovíš: „Thank you!“

V tu chvíli už to není jen trapné pro tebe, ale všichni kolem tebe se snaží potlačit smích. Anglický humor je občas náročný, ale když ho zvládneš, vyhneš se zbytečnému červenání.

  1. “Yes” a “No” není vždy jednoznačné

Další klasika – když řekneš „yes“ na otázku, kde má být jasné „no“. Všichni to známe. Někdo se tě ptá: „Do you mind if I sit here?“ což vlastně znamená: „Vadí ti, když si sem sednu?“ Jenže ty odpovíš „yes“ (ano), což by správně znamenalo, že ti to vadí. Ale ve skutečnosti ti to nevadí a chtěl jsi říct „no“ (ne, nevadí). Zmatení v očích druhé osoby je více než jasné a ty v tu chvíli nevíš, jak se z toho vykroutit.

  1. Navigace po městě: aneb ztracený v překladu

Představ si, že jsi v Londýně a potřebuješ najít nejbližší stanici metra. Zastavíš prvního kolemjdoucího, vytáhneš nejlepší angličtinu, co máš, a zeptáš se: „Excuse me, where is the metro?“ Brit se na tebe dívá trochu zmateně a odpoví: „Oh, you mean the tube?“ Ty jsi právě slyšel nové anglické slovo a netušíš, jestli tě ten člověk náhodou neodkázal na nějakou rouru. Co teď? Samozřejmě, že „tube“ je jen britský výraz pro metro, ale to tě v ten moment zrovna nenapadlo.

  1. Tiché konverzace s taxikářem

Cesta taxíkem by měla být jednoduchá, že? Nasedneš, řekneš adresu, dojedeš na místo. Jenže co když máš angličtinu jen na základní úrovni a řidič taxíku je extrémně komunikativní? Ptá se tě, odkud jsi, jak se ti líbí město a co plánuješ dělat večer. Ty mu odpovídáš monosyllabicky: „Yes…“ „Good…“ „Very nice…“ A nakonec se taxikář jen přestane ptát a celou cestu se jede v trapném tichu.

  1. Společenské faux pas v obchodě

A nakonec, co by to bylo za trapné situace bez nákupu v obchodě? Když se prodavač zeptá „Would you like a bag?“ a ty vůbec nevíš, co ti říká, začneš panikařit. Jenže místo jednoduchého „yes“ nebo „no“ odpovíš něco naprosto nesouvisejícího a prodavač na tebe kouká, jako bys právě přiletěl z jiné planety.

Znalost angličtiny není jen o tom, abys rozuměl nápisům a uměl si objednat kávu. Je to o tom, abys mohl komunikovat bez trapasů, abys rozuměl kulturním nuancím a dokázal reagovat na běžné situace, ať už jsi kdekoliv na světě. Pokud se těmto situacím chceš vyhnout, nejlepší řešení je investovat do svého vzdělání. Na AnglickyHned.cz ti pomůžeme, abys angličtinu zvládl a už nikdy nezažil podobné trapasy. Tak co, začneš dnes?