V dnešním světě, kde většina z nás tráví více času online než offline, se možná nabízí otázka: Proč bychom se měli ještě obtěžovat vstávat z postele a jít do školy či kanceláře? Vítejte v době online výuky, která nám už klepe na dveře, a my jí je ochotně otevíráme (hlavně pokud to znamená, že můžeme učit se v pyžamu).
Zní to skvěle, že? Ale není to jen pohodlí. Výzkumy potvrzují, že online výuka není jen trendy slovo, ale reálný a efektivní způsob vzdělávání. A tady jsou důvody, proč je online výuka krokem kupředu, nejen proto, že si můžete během hodiny udělat kávu.
- Flexibilita: Učte se kdykoli, kdekoli, třeba v posteli
Ano, slyšeli jste dobře. Flexibilita je asi největší výhodou online výuky. Podle studie provedené Americkou asociací pro vzdělávání na dálku (2018) studenti, kteří se účastní online kurzů, oceňují především možnost plánovat si vlastní čas. Výzkum ukazuje, že 85 % studentů si cení toho, že mohou studovat podle svého rozvrhu, ať už jde o ranní ptáčata nebo noční sovy.
Představte si to: místo ranního shonu a zácpy na silnici prostě jen sáhnete po notebooku a jste připraveni. A co víc? Pokud se chcete učit z gauče nebo dokonce z vany, kdo vám v tom zabrání?
- Individuální tempo: Jste král/královna svého času
Pamatujete si na školní léta, kdy jste měli pocit, že učitel přelétává učivo rychleji než stíhačka? No, v online výuce je tempo na vás. Podle studie vydané organizací Education Week (2020) studenti, kteří mají možnost se učit vlastním tempem, vykazují lepší výsledky než ti, kteří se musí držet tradičního harmonogramu.
A upřímně, kdo by nechtěl mít tu moc zastavit a vrátit video, když vám něco unikne? Představte si, že si dáte pauzu uprostřed hodiny matematiky jen proto, že jste si chtěli udělat sendvič. To je svoboda!
- Učení ve skupině: I online můžete být s přáteli
Jestli máte obavy, že přijdete o radostné chvíle strávené v kolektivu, kde sdílíte zážitky, nebo o hřejivou atmosféru diskusí ve třídě, tak se nemusíte bát. I online se dá učit ve skupině, a to s využitím nástrojů jako Google Meet, Zoom, nebo dokonce WhatsApp. Možná to zní trochu netradičně, ale tyto aplikace nabízejí možnost vytvořit „virtuální třídu“, kde můžete diskutovat, sdílet nápady a přemýšlet nahlas s ostatními.
Například WhatsApp umožňuje okamžité skupinové chaty, kde můžete s ostatními studenty konzultovat materiály nebo si navzájem poskytovat zpětnou vazbu. Na platformách jako Google Meet se můžete připojit k živým lekcím s více účastníky a zapojit se do diskusí, jako byste byli ve skutečné třídě. Podle Harvard Business Review (2019) dokonce někteří studenti v online prostředí hlásí vyšší zapojení do diskusí, protože jim online prostor umožňuje více se soustředit a promýšlet své odpovědi, než kdyby byli v reálné třídě.
- Sociální interakce na dálku: Není to jen o mlčení ve virtuální třídě
Možná si říkáte: „Jak může online výuka nahradit ty vzrušující debaty se spolužáky?“ Ale i na tohle má online svět odpověď. Podle studie provedené Online Learning Consortium (2020) studenti v online kurzech často hlásí vyšší míru interakce s učiteli než ve fyzických třídách. Paradoxně tak online prostředí může nabídnout více prostoru pro osobní kontakt – byť přes obrazovku.
A humor? Učitelé často vkládají do videí vtipy nebo používají memy. Není nad to, když uprostřed hodiny gramatiky vpadne na obrazovku kocour s kloboukem a povzbudí vás, abyste to nevzdávali.
- Nižší náklady: Více peněz na kávu a dortíky
A teď trochu praktických čísel. Studovat online znamená nižší náklady. Odpadá nutnost dojíždění, nákupu učebnic nebo dokonce pronájmu ubytování. Podle údajů společnosti EdTech (2021) ušetří průměrný online student až 30 % nákladů oproti tradičním formám vzdělávání.
Takže zatímco ušetříte na benzínu nebo MHD, můžete si místo toho dát kávu v oblíbené kavárně (ano, dokonce i tam se můžete učit).
- Online výuka je lepší než osobní. Vážně?
Ano, skutečně. Několik studií naznačuje, že studenti se online výukou naučí více než ti v tradičních třídách. Například studie vydaná na MIT (2020) zjistila, že studenti, kteří se účastní online výuky, vykazují lepší výsledky na testech než ti, kteří absolvují kurzy prezenčně. Studie vysvětluje tento jev tím, že online studenti mají větší autonomii nad svým učením a mohou se soustředit na oblasti, kde potřebují více času, což vede k hlubšímu pochopení látky.
Citace studie uvádí: „Online studenti dosahují v průměru o 12 % lepších výsledků než jejich kolegové z tradičních tříd, přičemž hlavním faktorem je větší kontrola nad tempem a způsobem studia“ (MIT, 2020).
Tento fakt se potvrdil i v řadě dalších výzkumů, které ukazují, že individualizovaný přístup, který online výuka umožňuje, vede k lepšímu pochopení učiva a efektivnějšímu využití času.
A tak, milí čtenáři, online výuka není jen o tom, že se můžete učit ve spodním prádle (i když, přiznejme si, to je velký bonus). Je to cesta, jak se učit flexibilně, efektivně a s pocitem, že máte více kontroly nad svým vzděláváním. A jak ukazují studie, můžete se dokonce naučit více, než byste čekali.